Past Recipients

2019

  1. Jacob Gaskill, School of Natural Resources
  2. Zach Miller, Biological Sciences
  3. Marco Navarro, Biological Sciences
  4. Erin Petty, School of Natural Resources
  5. Amith Devireddy, Plant Sciences
  6. Van Ho, Forestry/CAFNR
  7. Austin Lynn, Biological Sciences
  8. Tyler McCubbin, Plant Sciences
  9. Benjamin Spears, Plant Sciences
  10. Sarah Unruh, Biological Sciences

2018

  1. Dr. Ryan Dashek, Vet Pathobiology
  2. Victoria Gremminger, Biochemistry
  3. Dr. Man Huynh, Plant Sciences
  4. Dr. David Korasick, Biochemistry
  5. Dr. Hong An, Biological Sciences
  6. Emilia Asante, Biological Sciences
  7. Hedieh Attai, Biological Sciences
  8. Aditi Mishra, Biological Sciences
  9. Jacob Moskowitz, Comparative Medicine/Vet Pathobiology
  10. Dr. Juan Vicente Munoz Sanz, Biocehmistry
  11. Catherine Omosule, Biochemistry
  12. Vivek Shrestha, Biological Sciences
  13. Caio Vieira, Plant Sciences
  14. Eli Lynn Pratte, Biological Sciences
  15. Stephanie Quoss, Biological Sciences
  16. Anna Elise Skrade, Biological Sciences
  17. Kolter Grigsby, Biomedical Sciences/Vet Med
  18. Taylor Kelty, Biomedical Sciences/Vet Med
  19. Nathan Swyers, Biological Sciences
  20. Jon Cody, Biological Sciences
  21. Dr. Norman B. Best, Biological Sciences
  22. Thu Minh Tran, Plant Sciences
  23. Katherine Guthrie, Biological Sciences
  24. Janlo M. Robil, Biological Sciences
  25. Dr. Michaela Matthes, Biological Sciences
  26. Caitlyn Cassimatis, Biological Sciences

2017

  1. Dr. Kimberly Jasmer-McDonald, Biochemistry
  2. Dr. Enoch N’goma, Biological Sciences
  3. Mahmoud Khalafalla, Biochemistry
  4. Binita Shrestha, Entomology/CAFNR
  5. Joseph LaRose, Plant Sciences
  6. Keenan Bates, Biological Sciences
  7. Jessica Kansman, Plant Sciences
  8. Dr. Erica Majumder, Biochemistry
  9. Corey Dunn, Natural Resources/CAFNR
  10. Dr. Michaela Matthes, Biological Sciences
  11. Alexander S. Clarke, Biochemistry
  12. Lauren Mayo, Animals Sciences
  13. Gregory Burns, Animals Sciences
  14. Dr. Anson Main, Natural Resources/CAFNR
  15. Erica LaMontagne, Biochemistry
  16. Karl Kerns, Animals Sciences
  17. Kiristin Budd, Biological Sciences
  18. Jenna Lin, Bioengineering/Biological Sciences
  19. Benton Berigan, Biological Sciences
  20. Man Phuoc Huynh, Plant Sciences
  21. Ellee Cook, Biological Sciences
  22. Levi Storks, Biological Sciences
  23. Salleh Nasser Ehaideb, Biological Sciences

2016

  1. Charles A. Baumann, Veterinary Medicine and Surgery
  2. Sarah Unruh, Biological Sciences,
  3. Jacob Washburn, Biological Sciences
  4. Gregory Burns, Animal Sciences
  5. Kara B. De Leon, Biochemistry
  6. Fernanda Plucani do Amaral, Plant Sciences
  7. Suman Gurung, Biological Sciences
  8. Sang Hee Kim, Plant Sciences
  9. Mather Khan, Plant Sciences
  10. Cindy Kyi, Biological Sciences
  11. Zhe Li, Biochemistry.
  12. Li-Kai Liu, Biochemistry
  13. Stephen Moore, Animal Sciences
  14. Megan Sheridan, Biochemistry
  15. Sharien Fitriasari, Biochemistry
  16. Adam Northcutt, Biological Sciences
  17. Michelle Williams, Biological Sciences

2015

  1. Michael Fink, Veterinary Pathobiology
  2. Youngjae Jeong, Biochemistry
  3. Tyler G. Dowd, Plant Science
  4. Daniel Leuchtman, Biological Sciences
  5. Zhiyuan Chen, Animal Sciences
  6. Katelynn A. Koskie, Biological Sciences
  7. Michelle Folta, Plant Sciences
  8. Karl Kerns, Animal Sciences
  9. Omonseigho Esangbedo, Biological Sciences
  10. Victoria Balise, Biological Sciences
  11. Khalid Kamal Alam, Biochemistry
  12. Marco Navarro, Biological Sciences
  13. Norma Castro Guerrero, Plant Sciences
  14. Rashaun Wilson, Biochemistry
  15. Kim Jasmer, Biological Sciences
  16. Kevin Bird, Biology
  17. Matthew Salie, Biochemistry

2014

  1. John Krauska, Plant Sciences
  2. Jacob Washburn, Biological Sciences
  3. Katherine O’Donnell, Biological Sciences
  4. Ky Pohler, Animal Sciences
  5. Yangrong Cao, Plant Science
  6. Holly Ramey, Animal Sciences
  7. Autoosa Salari, Biological Sciences

2013

  1. Daniel J. Mathew, Animal Science
  2. Chee-Hoon Chang, Veterinary Medicine and Surgery
  3. Mihai Sun, Animal Science
  4. Emily Luebbering, Biochemistry
  5. Victoria Hodgkinson, Biochemistry
  6. Kristin Whitworth, Animal Sciences
  7. Sarah Unruh, Biological Sciences
  8. Danny A. Stark, Biological Sciences
  9. Lauren Diepenbrock, Plant Sciences
  10. Michelle Leslie, Biochemistry
  11. Emily Puckett, Biological Sciences
  12. Stacey Leach, Veterinary Medicine and Surgery

2012

  1. Stephanie McKay, Animal Sciences
  2. Mitch Tucker, Biological Sciences
  3. Kara Riggs, Plant Sciences
  4. Tatiana Arias-Garzon, Biological Sciences
  5. Catherine Espinoza, Plant Sciences
  6. William Peterman, Biological Sciences
  7. Chad Niederhuth, Biological Sciences
  8. Jennifer Henderson, Biological Sciences
  9. Natalie Downer, Biological Sciences

2011

  1. Emily Rigden, Biological Sciences
  2. Xavier Revelo, Animal Sciences
  3. Megan M. Rolf, Genetics Area Program
  4. Nathan T. Johnson, Veterinary Pathobiology
  5. Tabitha Finch, Biological Sciences
  6. Marc Libault, Plant Sciences
  7. Emma M. Jinks, Animal Sciences
  8. Arwa Mohammad, Biological Sciences
  9. Kehua Wang, Plant Sciences
  10. Jessica Burroughs, Biological Sciences
  11. Mingtao Zhao, Animal Sciences

2010

  1. Kathleen Long, Biological Sciences
  2. Brandie Morgan, Biological Sciences
  3. Bethany K. Bauer, Animal Sciences
  4. Julian Mario Lenis, Plant Sciences
  5. Bhanu Prakash V. Telugu, Animal Sciences
  6. James Pflug, Plant Sciences
  7. Mariana Morales Quinones, Biological Sciences
  8. Pamela R. Steele, Biological Sciences
  9. Valerio Hoyos, Plant Sciences
  10. Kristen S. Veum, Soil, Environmental and Atmospheric Sciences